Spojené arabské emiráty - Lukáš Synek

    www.LukasSynek.cz                                                                             cestovatelské stránky Lukáše a Aleny Synkových


Praktické informace

Geografické informace - Podnebí - Jak do Emirátů? - Vízum - Peníze a ceny - Ubytování - Doprava - Vstupy - Jídlo - Jazyk - Lidé a zvyky - Komunikace s domovem - Očkování a malárie - Zastupitelské úřady
                                                                                                                                                      hlavní stránka >>


Geografické informace

Oficiální název:

Spojené arabské emiráty

Hlavní město:

Abú Dhabí

Rozloha:

83600 km2

Počet obyvatel:

4 miliony

Úřední jazyk:

arabština, angličtina

Hlavní náboženství:

islám

Čas:

GMT +3, letní čas se nezavádí (vůči ČR +1 v létě, +2 v zimě)

Měna:

dirham (AED); 1 Kč = 5 AED (2009)

(podle www.mzv.cz)

nahoru

Podnebí

Nejlepším obdobím pro návštěvu Emirátů je naše zima, kdy denní teploty nedosahují tak závratných hodnot. I tak se odpolední teploty pohybují obvykle mezi 25-30 °C. Od listopadu do února se vyskytují občasné srážky. Zatímco podél pobřeží Perského a Ománského zálivu panuje vysoká vzdušná vlhkost, ve vnitrozemí je vzduch suchý a horko tedy snesitelnější. Během vrcholícího se léta se prý v Emirátech skutečně cestovat nedá - lidé zde žijící se přesouvají mezi klimatizovanými prostory dům-auto-práce-hypermarket pouze stavební dělníci musí pracovat venku i v úmorném vedru.

nahoru

Jak do Emirátů?

Přímé lety z Prahy nabízela v roce 2009 pouze společnost SmartWings jednou týdně. S přestupem jsou tradičně nejvýhodnější a kvalitní volbou pro celý Blízký východ Turkish Airlines (www.turkishairlines.cz) - při včasné rezervaci nebo akci kolem 8500 Kč včetně poplatků. My jsme letěli s ukrajinskými AeroSvit, které byly ještě o něco levnější, ale amatérismus jejich služeb na zemi i ve vzduchu byl vpravdě zoufalý. Emirates (www.emirates.com) jsou vynikající společností, ale cena letenek tomu odpovídá, létají nejblíže z Vídně nebo Mnichova.

nahoru

Vízum

Ambasáda ve Vídni vydává víza jen teoreticky. V praxi je vyřizují výhradně emirátské cestovní agentury, které zařídí pozvání a finančně se zaručí za návštěvníky. S těmito agenturami komunikují české turistické agentury, které s vámi celou operaci vyřídí během týdne po mailu (např. www.bemett.cz). Je třeba poslat scany pasu, letenky a pasové fotky. Vízum stojí kolem 4000 Kč. Kdo letí s Emirates nebo má zaplacený dražší hotel platí za vízum asi jen 1600 Kč - o zlevněné vízum se totiž může žádat zároveň s nákupem těchto služeb. Vízum dostanete e-mailem, vytisknete a prokážete se s ním na letišti. Tam vám papír a pas orazítkují a nascanují si vaši oční duhovku - očekávejte bezproblémové, i když dost laxní, jednání.

nahoru

Peníze a ceny

Dirhamy (Dh, kód AED) koupíte snadno na místě za dolary i eura. Kurzy se mezi směnárnami (včetně těch na letišti) příliš nelišily - po přepočtu kolem 5 Kč za 1 Dh (2009). Dirham je pevně vázaný k americkému dolaru kurzem 3,67 Dh/USD. Aktuální kurz si před cestou ověřte například na finance.yahoo.com/currency.

V obchodech a hotelech se dá běžně platit platební kartou (embosovanou), kurz je při tom dokonce trochu výhodnější a naše banky si za to (zatím) ani neúčtují poplatky.

Pokud byste jeli ve dvou, spali každou noc v nejlevnějším hotelu (200 Dh/pokoj), měli na každý den půjčené auto (140 Dh/den), dali si v normální jídelně dvě jídla denně (15+15 Dh/os.), zbytek jídla a pití byste nakupovali v supermarketech, zaplatili byste benzín (asi 5 Kč/litr) a občas nějaké vstupné, pak by cestování vyšlo asi na 230 Dh/osobu/den (1150 Kč/os./den) - viz následující kapitoly.

nahoru

Ubytování

V Dubaji najdete velké množství hotelů všech kategorií, pouze levné batůžkářské pelechy zde chybějí. Levnější hotely se nacházejí v nejstarší části města u zátoky Khor Dubaj, tzn. ve čtvrti Deira nebo Bur Dubaj. Ceny dvoulůžkových pokojů začínají na 150 Dh (750 Kč). V méně navštěvovaných městech na pobřeží však bývá hotelů málo nebo jen jeden (obvykle velmi luxusní). Ve vnitrozemí dokonce ani velké město nemusí mít hotel (např. Masafi, Manama), o menších nemluvě. V navštěvovaných městech ve vnitrozemí bývají také spíš luxusní hotely - např. jeden v Hattě (700 Dh), jeden v Khor Fakan (450 Dh), dva v oáze Liwa: Liwa Hotel (450 Dh, nad městečkem Mezaira'a), Liwa Resthouse (200 Dh, mezi vesnicemi Arrada a Karima).

Hotely jednoznačně představují největší položku rozpočtu, ovšem mimo města se dá spát v autě nebo ve stanu. Kempování není zakázané; v poušti je dokonce docela populární.

Zásuvky: bývají anglické se třemi dírami, na které budete potřebovat redukci nebo v případě, že máte ploché zástrčky, musíte nějakou tyčkou zatlačit do horní hranaté díry, čímž se odklopí blokování spodních dvou děr. Někdy bývají zásuvky placaté se dvěma dírami, ty jsou kompatibilní s našimi plochými zástrčkami.

nahoru

Doprava

V Dubaji by mělo být na přelomu roku 2009/2010 otevřeno metro. Existuje zde síť městských autobusových linek - levné (2 Dh/jízdu), ovšem nejezdí příliš často. Autobusy i zastávky jsou klimatizované. Zastávky nenajdete v mapách města, bývají daleko od sebe a pokud nějakou neznáte, špatně se hledají (v nových částech Dubaje to ještě ztěžují všudypřítomná staveniště). Dobře se dá najít přehledný centrální terminál Al-Ghubaiba v Bur Dubaji. Praktické linky: 8, X25 k mešitě Jumeirah a dále podél pobřeží k hotelu Burj al-Arab; 401, 402 na letiště; X35, 93 k Mall of Emirates; 21, 92 k Emirate Towers (X = Express). Hlavní způsob MHD dopravy představují všudypřítomné taxíky - delší svezení mezi jednotlivými čtvrtěmi (asi 10-15 km) vyjde tak na 10-15 Dh (50-75 Kč). Autobusy i taxíky trpí zácpami, přinejmenším vždy během ranní a navečerní dopravní špičky. Přes zátoku v Dubaji (Khor Dubai) jezdí loďky zvané abry - snad každou minutu, non-stop, perfektní zážitek (1 Dh/jízdu).

Mezi velkými městy jezdí řídké autobusové spoje (ty jsme ale sami nevyzkoušeli). Dálkové autobusy z Dubaje odjíždějí z terminálu Al-Ghubaiba v Bur Dubaji nebo z terminálu Deira za Golden Suq.

Jak by fungovalo stopování těžko říct, protože s manželkou těhotnou jsme vyjímečně nestopovali. Řídká doprava v odlehlejších oblastech a žhnoucí slunce by mohly představovat docela velký problém. O mentalitě řidičů vzhledem ke stopařům nejsou informace.

Nejefektivnějším způsobem dopravy mimo Dubaj je každopádně pronájem auta. Pokud máte embosovanou platební kartu, půjčení je snadné a rychlé. Ceny za den (počítáno po 24 h) včetně pojištění začínají na 140 Dh (700 Kč), benzín stál 6,25 Dh/galon (tj. cca 5 Kč/litr). Člověk se dostane kamkoliv, může zastavit na focení kdekoliv, může v autě spát, čímž se výrazně ušetří za hotely, a sprchu si může dát z pet lahví, kterých auto uveze víc než dost (noci v horách a pouštích jsou v zimě příjemně chladné, takže klimatizovaný pokoj lze oželet). Domorodci řídí podobně jako u nás - tedy dost bezohledně, čím větší auto, tím horší (tímto zdravím límečkáře s BMW a Audi, které bohužel potkávám po cestě do práce). Pákistánci jezdí opatrněji, protože by je vysoké pokuty zruinovaly. Silnice jsou vynikající, často po celé délce osvětlené, maximální povolená rychlost mimo města 120 km/h, ve městech 60 km/h, pokud není upravena jinak. Ve velkých městech bývá hustý provoz a ve špičkách se tvoří těžké zácpy.

nahoru

Vstupy

Vstupné do muzeí nebo horských hradů se pohybuje mezi 2 až 5 Dh.

nahoru

Jídlo a voda

Jídelny a restaurace: pestrá směsice zahraničních pracovníků žijících v Emirátech odráží i pestrost v jídle. Největší množství podniků tedy nabízí pákistánskou a indickou kuchyni, běžné jsou i perské, syrské, turecké nebo italské restaurace. I v jednoduchých levnějších jídelnách vařili skvěle, naším nejčastějším jídlem bývala nějaká kari omáčka s jehněčím nebo kuřetem s arabskou plackou nebo rýží. Chleba/rýže a salát (příp. voda) bývají podávané automaticky, jsou v ceně a v menu se proto ani neuvádějí. Ve starém centru Dubaje se nachází velké množství jídelen, naopak v shopping centrech je nenajdete. Běžte tam, kde je nejvíc místních - záruka kvality i hygieny. Je zde slušné dodržovat muslimská pravidla stolování: 1) běžte si před jídlem umýt ruce (umyvadla jsou tam vždy k dispozici); 2) můžete jíst rukou místo příboru, někde stejně dostanete jen lžíci - jezte však pravou rukou (i leváci jako já); 3) utrhávané kousky z chlebové placky můžete používat na nabíraní soust a omáčky; 4) pokud vás někdo pozve a hodujete z jedné velké místy, pak si berte jen ze své strany mísy.

Fastfoody: všechny známé mezinárodní řetězce zde operují, seženete vše od hamburgeru přes pizzu až po kebab. Nacházejí se hlavně v shopping centrech. Ve srovnání s Pákistánci jsou drahé a příliš standardizované.

Supermarkety: stejné jako u nás, jen o něco dražší. V centru Dubaje je šikovný například veliký Carrefour naproti terminálu Al Ghubaiba (Bur Dubaj, na břehu Khor Dubai, poblíž muzea šejka Saída).

Tržiště: pokud máte možnost vaření, doporučujeme zajít na rybí trh - velmi levně tak můžete ochutnat vynikají exotické mořské plody - nejen ryby, ale třeba i žraloky kladivouny, langusty, kraby apod.

Příklady cen (2009)
voda (1,5 l): 1-1,5 Dh
ovocný koktejl: 10 Dh
jídlo v pákistánských jídelnách: 15-20 Dh
jídlo ve fastfoodu v nákupních centrech: 20-40 Dh
jablka: 6 Dh/kg

nahoru

Jazyk

Mateřskou řečí domorodců v Emirátech je arabština, ovšem protože 80 % populace dnes tvoří cizinci-gastarbajtři (především Pákistánci, Indové, Filipínci, Íránci aj.), převzala roli hlavního dorozumívacího jazyka angličtina. Anglicky zde mluví přinejmenším všichni, s nimiž cestovatel přijde do styku (prodavači, vrchní, taxikáři, úředníci, Pákistánci,…). Nápisy na ulicích, silnicích, v obchodech nebo muzeích bývají dvojjazyčně nebo jen anglicky. Učit se obtížnou arabštinu kvůli cestě do Emirátů tedy postrádá smysl. Zájemci se přesto můžou podívat na nejdůležitější fráze na naší stránku o Jemenu (../jemen/jem-info.html#jazyk).

nahoru

Lidé a zvyky

Hlavní náboženství představuje islám, od nějž se odvíjejí společenská pravidla a zvyky jako v jiných muslimských zemích. Svátečním dnem je pátek (džuma), proto zde víkend připadá na čtvrtek a pátek (sobota a neděle jsou normální pracovní dny). Nákupní centra i obyčejné obchody bývají otevřené každý den, ale banky a úřady o víkendu zavírají. Jinověrci bohužel v Emirátech nesmějí do mešit, s vyjímkou mešity Jumeira v Dubaji, kde se však ve Čt a Ne organizovaně provádí, a mešity v Badiyah.

Ženy-cizinky se mohou oblékat jako u nás, ovšem kalhoty nebo dlouhá sukně a košile jsou mravnější. Minisukně, šortky a tílka raději nechte doma. Ke koupání na plážích se ale používají normálně plavky. U mužů jsou pro pohyb na veřejnosti daleko lepší kalhoty než kraťasy.

nahoru

Komunikace s domovem

Signál pro mobilní telefony je všude v okolí měst, vesnic a silnic. Daleko v poušti nebo v horách obvykle není.

Na internet se můžete připojit v obchodních centrech, lepších restauracích a hotelech, pokud máte počítač nebo telefon podporující wi-fi. Ve staré části Dubaje se najdou i ojedinělé internetové kavárny. V dražších hotelech bývá internet na pokojích za příplatek.

nahoru

Očkování a malárie

Žádné očkování není povinné. Žádná infekční choroba akutně nehrozí. Malárie se v Emirátech nevyskytuje. Hygiena i kvalita jídla splňuje evropské standardy, přesto je jistotou očkování proti žloutence A (příp. B) a břišnímu tyfu. Bližší informace na www.vakciny.net.

nahoru

Zastupitelské úřady

Embassy of the Czech Republic
Corniche Plaza, Citibank Building, P.O. Box 27009, Abú Dhabí
Tel.: 00971/2/6782800
e-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/abudhabi
provozní hodiny úřadu: Ne-Čt 8.00-16.30

Velvyslanectví Spojených arabských emirátů
Peter-Jordan-Strasse 66, Vienna, A-1190
Tel.: 00431-368 14 55

nahoru