O cestě
  Zprávy z cesty
  Fotogalerie
  Praktické
  informace
  O nás

náš krátký rozhovor o Barmě na vlnách ČRo2
 
Naše cesty pouští
i pralesem na LukasSynek.cz



 
optimalizováno pro Internet Explorer

Praktické informace - THAJSKO

Jak do Thajska - Víza - Peníze - Rozpočet - Doprava - Ubytování - Vstupné - Jídlo - Jak se chovat - Co s sebou - Komunikace s domovem - Očkování - Velvyslanectví ČR - Doporučeníhodné odkazy

Nenašli jste zde něco, co by vás zajímalo? Neváhejte nám napsat - adresy jsou v sekci O nás.


Jak do Thajska?

Není nic jednoduššího než koupit letenky do Bangkoku, zařídit víza (viz následující kapitolka) a pak už jen svobodně cestovat. Pakliže chcete získat nejlevnější letenky (od 14600 bez poplatků - únor 2003) a žádaný termín, je třeba je rezervovat minimálně tři měsíce předem. Dají se sehnat i letenky do Phuketu nebo Chiang Mai, ale jsou výrazně dražší. My jsme koupili nejlevnější letenky u GTS (viz rozpočet). Do Thajska by se dalo jet i jižní Asií po zemi, kdyby tam ovšem nebyla Barma.

nahoru


Víza

Vízum lze snadno získat do 2 dnů za 600 Kč/vstup (+ 2 fotografie) na thajské ambasádě v Praze:

Romaina Rollanda 3, Praha 6 - Bubeneč, 160 00
tel: 02/20571435, 20571439, fax: 2057 0049
úřední hodiny: Po - Pá 08.30 - 12.00, 13.30 - 16.30

Nebo přímo na letišti v Bangkoku, Chiang Mai a Phuketu za 500 B (v tomto případě ale platí pouze 14 dní, vízum lze ovšem prodloužit na imigračním úřadě).

nahoru


Peníze

Naprosto v pohodě lze všude měnit jak dolary v hotovosti, tak i dolary v cestovních šecích. Kurzy a poplatky byli mezi různými směnárnami téměř stejné. Zvláštností je, že čím vyšší bankovka, tím vyšší kurz - mezi 20 $ a 100$ byl rozdíl asi 1 B.

Za 1 $ jsme průměrně utržili 42,0 B po odečtení poplatků (únor 2003).

nahoru


Rozpočet
(na 1 osobu a 32 dní)

letenky+poplatky

16500 Kč
 
7300 Kč
 

  Praha-Kodaň-Bangkok-Kodaň-Praha
  Scandinavian Airlines (zakoupeno v GTS)
  Bangkok-Yangon-Bangkok
  Thai Airlines (zakoupeno v GTS)

odletové taxy

350 Kč
300 Kč

  Bangkok (500 B)
  Yangon (10 $)

víza

600 Kč
710 Kč

  thajské vízum v Praze
  Barmské vízum v Bangkoku (1000 B)

přežití a cestování

3440 Kč
5970 Kč
330 Kč

  Thajsko  11,1 $/den
  Barma 10,2 $/den

  Kodaň

věci na cestu

240 Kč

  drogerie, léky apod.

pojištění

260 Kč

 

celkem

36 000 Kč

 

Pozn.: v rozpočtu nejsou zahrnuty suvenýry, telefonát z Barmy domů (4 $/min), očkování a fotografování.

průměrné kurzy (únor, březen 2003):

1 $ = 29,9 Kč

1 $ = 42,0 B (thajský baht)

1 B = 0,7 Kč

1 $ = 850 K (Barmský kyat [čat])

100 K = 3,5 Kč

nahoru


Doprava

Vlak je velmi levný (asi 0,5 Kč/km), 1. a 2. třída docela dobrá, na delší přesuny asi lepší než autobus. Jízdní řád všech důležitých tratí se vejde na dva letáčky, které jsou zdarma k dispozici na nádražích (na požádají pošleme nascanovaný mailem). Výhodné je použít vlak z letiště do centra Bangkoku (5 B, letištní autobus 100 B), osobáky tudy jezdí dostatečně často, 3. třída okolí trati je úžasný zážitek.

Státní autobusy jsou v pohodě, nikdo se vás nesnaží natáhnout a navíc jezdí podle jízdního řádu. I v tom nejmenším autobuse bývá televize, video, výkonná hudební aparatura (pouštějí místní pop) a hlavně ventilátory. Řidič jen řídí a neustále troubí, o peníze a vše ostatní se stará průvodčí. Soukromé autobusy designované pro cizince jsou často předražené, smlouvat se téměř nedá, může se čekat než se autobus naplní, ale jsou obvykle kvalitnější než státní. Silnice jsou na hlavních tazích jsou překvapivě kvalitní (i podle evropských měřítek).

Lokální dopravu na krátké vzdálenosti zajišťují pick-upy (tzv. song-tó), které na rozdíl od barmských nemají místo k sezení na střeše ale pouze uvnitř na dvou lavičkách. Odjíždí se, jakmile se sejde dost lidí, lze trochu smlouvat.

Autobusy MHD v Bangkoku jsou fakt peklo. Řidiči jezdí jako o život. Většina několikaproudových ulic je jednosměrná, takže když omylem dojedete jinam, bez mapy MHD těžko najdete, kudy jezdí stejná linka v zpátky, abyste se mohli vrátit. Cena lidová - 3,5 B za jízdu. Z vlakového nádraží Hualampong do Banglampoo, čtvrti s hotely jezdí č. 53 (i když dost oklikou) – zastávka je hned vlevo, když vystoupíte hlavním vchodem z nádražní haly. Pozor! Nenechte si nic nalhat od nadháněčů turistů, kteří vám budou na tom místě budou chtít rozmluvit jak autobus (ve prospěch taxíku), tak spaní v okolí Khao San Road (ve prospěch jejich drahého hotelu). Obecné pravidlo: kdo vám sám od sebe nabídne v Bangkoku radu, vždy lže!!!!!

Další možností dopravy po Bangkoku představuje tzv. tuk-tuk, tříkolka s krytou kabinkou. Buď jsou docela drahé, nebo používají následující nekalé praktiky. Obvykle turistům slíbí za směšný peníz (20 B) celodenní projíždění po památkách se zastávkou na pár minut alespoň ve dvou obchodech (zlatnictví, krejčovství, …), kde dostanou provizi za to, že vás tam zavezli, nakupovat nemusíte. My jsme na tuto hru s vědomím, co nás čeká, přistoupili, ale tuk-tukář po dvou památkách a jednom obchodě zmizel i bez našeho placení, tak jsme to zkusili ještě s jedním, ale se stejným výsledkem. Pak už jsme používali jen autobusy. V případě konfliktu vždy platí na tuk-tukáře hrozba zavoláním turistické policie, tyto praktiky totiž nejsou legální.

nahoru


Ubytování

Ubytování v guest-housech a bungalovech bez problému, další komentář by byl jen opisováním průvodců. Dohazovači si vás najdou sami (kromě Bangkoku). Průměrná cena: 187 B/double room (= 134 Kč) (brali jsme obvykle nejlevnější nabídky).

nahoru


Vstupné

Myslím, že nikde jsme neuspěli s ISIC kartou, natož pak s GO25.

Ceny za osobu:

Bangkok

Královský palác

200 B 

 

Bangkok

Wat Po

20 B 

 

Bangkok

Marble Temple

20 B 

 

Bangkok

Golden Mount

10 B 

 

Phang Nga

vstup do NP

200 B 

 

půldenní loďní výlet

200 B 

Khao Sok

vstup do NP

200 B 

platnost 3 dny

Damnoen Saduak

lodí po kanálech

50 B 

celá loď pro 6 lidí 300 B (a víc), tvrdě smlouvat!

Ayutthaya

archeologický areál

30 B 

za každý chrám, pohyb po areálu zdarma

půjčení kola

40 B 

 

nahoru


Jídlo

Thajsko bylo z hlediska jídla skutečně výprava za poznáním. Jejich kuchyně je velmi pestrá, výborná a hlavně příšerně pálivá. Brzo jsme se naučili dávat pozor, aby v posledním soustu nebyla chilli paprička nebo něco podobného, protože by to pak nebylo čím zajíst. Mezi základní jídla patří pad-thai (smažené nudle se zeleninou, vejcem, popř. masem), smažená rýže míchaná se zeleninou, různé pálivé omáčky s rýží a kuřecím nebo vepřovým masem, rybou nebo sépiemi. Na ulici se také smaží nejrůznější ryby, garnáti nebo chobotničky na špejli. Obvyklá cena jídla kolem 30 B (21 Kč).

Ochutnávali jsme nejroztodivnější tropické ovoce: džekfrut, durian, papája, ananas, mango, čerstvý kokosový ořech plný šíleně sladkého rosolu, banán smažený v kokosovém těstíčku, minibanány, další výborné ovoce neumíme pojmenovat. Ananas, mango a papáju prodávají naporcované z pojízdných stánků vyložených ledem (10 B) - příjemně osvěžující svačina nebo i oběd. Z čerstvého ovoce a ledu se také mixují ovocné šejky, tady už si ale člověk trochu koleduje o střevní potíže.

Voda je všude k dostání balená v 950 ml plastových lahvích (5 B), vždy řádně vychlazená, ke každé lahvi dostanete brčko.

Dobrá rada na závěr: panák alespoň 40%ního alkoholu ráno a večer jistí všechny gurmánské experimenty.

nahoru


Jak se chovat

Jakožto v buddhistické zemi platí v Thajsku řada pro nás neznámých pravidel: zouvat se při vstupu do chrámů (všude čisto, že by se dalo ze země snad i jíst), nefotit se se sochami Buddhy nebo po nich dokonce lézt, nesahat nikomu na hlavu, neukazovat na nikoho nohou, ženy se vůbec nesmějí dotknout mnicha, když mu chce žena něco podat, musí to položit před něj, v žádném případě přímo do ruky.

Co se týče oblečení, ženy i muži by měli mít zakrytá ramena a celé nohy. Kalhoty jsou tedy slušností i u mužů. Je fakt, že horko bylo, ale je to o zvyk a pro kraťasy jsme rozhodně nebrečeli. U moře už jsou na polonahé turisty zvyklí, kraťasy asi nikoho nepohorší.

Další pro nás trochu obtížně dodržitelné pravidlo: nerozčilovat se, když nastanou problémy. Domorodci v jihovýchodní Asii rozčilování (a přílišné emoce vůbec) prostě nechápou. Sami jsme se jednou už neudrželi a oni opravdu nechápali, co se nám děje, samozřejmě to k ničemu nevedlo.

Lidé byli celkem ochotní k fotografování. Nikdo nikdy nehrozil pěstí ani se nemračil, přesto jsme se například prodavačů předem ptali (posuňky), jestli smíme. Každý snímek ale většinou provázel úsměv. (Třeba s focením starých muslimů se to vůbec nedá srovnat.)

nahoru


Co s sebou?

co ANO

co NE

prostěradlo na přikrýtí

stan

léky na půjem

spacák

Panthenol - po spálení od slunce

vařič

nahoru


Komunikace s domovem

Internet se nachází v turistických oblastech na každém rohu, dokonce i v pralese v NP Khao Sok (i když trochu dražší - 120 B/h). Normální cena 30-60 B/h (= 21-42 Kč/h). Všude velmi dobré počítače a rozumně rychlé spojení, čas nám počítali vždy po minutách.

Mobil použitelný naprosto v pohodě, i když asi dvě SMS z domova nám nedorazily.

Pošta - pohledy z cesty jsme posílali až z Mynamy, takže informacemi zde bohužel nemůžeme sloužit.

nahoru


Očkování

Mimo standardního cestovatelského očkování proti hepatitis A a břišnímu tyfu se občas doporučuje i očkování proti meningitidě A, C a japonské encefalididě. My jsme měli vše kromě japonské encefalitidy, její riziko je skutečně velmi malé, navíc je vakcína drahá a špatně se shání.

Co se týče malárie, oblasti, v nichž jsme se pohybovali (Bangkok a jeho okolí, jižní Thajsko) jsou již bez malárie. Hrozí spíš v horách severního Thajska, zejména v období dešťů (zhruba březen-říjen). My jsme s sebou jen vezli jednu léčebnou dávku (8 tablet) antimalarika Lariam pro případ onemocnění - to ale spíš kvůli následujícímu pobytu v Barmě. V Thajsku je léčba malárie snad nejkvalitnější na světě, takže v případě nakažení vás rychle a spolehlivě vyléčí, hlavně prý nejezdit s malárií do Čech - tady by prý člověk nejspíš skončil na pitevně oddělení tropické medicíny.

Na podrobné informace se mrkněte na www.vakciny.net

nahoru


Velvyslanectví ČR

71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Road, P.O.Box 522, Bangkok 10330
tel.: 00662/2555060, 2553027, fax: 0662/2537637

nahoru


Odkazy

cesty.webpark.sk - jízdní řády vlaků a autobusů ke stažení; aktuální vlaky (2003) vám na požádání rádi zašleme my

www.lonelyplanet.com - Lonely Planet > Thajsko

nahoru


© Lukáš Synek

Sportovní vybavení a oblečení nakupujeme u firmy SPORT & OUTDOOR Sedlčany.