www.LukasSynek.cz  

 

  Přednášky

Hlavní stránka >>

Anotace

  • Altaj
  • Arménie
  • Barma
  • Bolívie
  • Brunej
  • Čína jižní
  • Čína Ujgursko
  • Emiráty
  • Grónsko
  • Hedvábná stezka
  • Chile
  • Irák
  • Írán
  • Jemen - pevnina
  • Jemen - Sokotra
  • Kyrgyzstán
  • Malajsie
  • Malawi
  • Maroko
  • Mexiko
  • Nový Zéland
  • Oregon
  • Saúdská Arábie
  • Singapur
  • Střední Asie
  • Turecko
  • Turecký Kurdistán
  • Turkmenistán
  • Uzbekistán
  • NABÍDKA PŘEDNÁŠEK

    Zábavné historky z cest, témata k zamyšlení, perfektní fotografie, hudba - díky tomu patří mé projekce podle diváků k nejlepším u nás. Honorář se odvíjí podle náročností cesty k vám - obecně 3500 Kč mimo Prahu, 2000 Kč v Praze.

    Pokud máte zájem uvést některou projekci z nabídky níže, napište mi prosím na e-mail lsynek@seznam.cz.

    Lukáš Synek

    ANOTACE PŘEDNÁŠEK

       Tajemná Saúdská Arábie – jaká je ve skutečnosti?

    Přeneseme se za mediální obraz kontroverzního pouštního království a odhalíme jeho neznámé zajímavosti. Biolog a cestovatel Lukáš Synek se svou rodinou strávil v Saúdské Arábii přes tři roky výzkumem na univerzitě KAUST a průzkumem celého království. Skalní města, barevné sopky, prehistorické petroglyfy, starobylé pevnosti a nabatejské hrobky v pouštích mnoha tváří kontrastují se zelenými horami s cypřišovými lesy, potoky a tlupami paviánů. Odměnou za překonávání stovek kilometrů a navigování off-road jsou nádherné noci při ohni pod souhvězdím Orionu. Probereme pověstnou pohostinnost Arabů, jejich vztah ke gastarbajtrům i postoj k současným změnám. A jak zvládla život v Arábii manželka a dva chlapečkové? Saúdská Arábie už vydává turistická víza, můžete ji prozkoumat i vy.
     

       Nejkrásnější treky světa: Peru - Cordillera Huayhuash

    Ještě před pár lety v pohoří Cordillera Huayhuash [uvajvaš] řádili banditi. Cizinci si nebyli jistí životem. Dnes patří toto peruánské pohoří ke světovým pokladům vysokohorské turistiky. Náročný trek kolem celého horského masivu měří sice jen 90 km, ale téměř každý den se přechází vysoké sedlo šplhající k 5000 m. Odměnu za naše úsilí nabízela tyrkysová jezera, horské pampy, kvetoucí kaktusy a bělostné štíty korunované druhou nejvyšší horou Peru (Yerupaja - 6635 m) … a dole v civilizaci pak pečené morče. V rámci aklimatizace se podíváme také na krásný trek Santa Cruz a v závěru ma úspěšný výstup na Nevado Pisco naproti slavnému Huascaránu v nejvyšší partiích paruánských And.
     

       Co se stalo v Altaji? – Dobrodružství v nejvyšším pohoří Sibiře

    Altaj, nejvyšší pohoří Sibiře, láká cestovatele a horolezce svou divokou přírodou. Královstvím medvědů, vlků a komárů nedotčeným civilizací se vydáme s partou kamarádů na 150km zřídka chozený trek přes Severočujský hřbet. Z bujné neobydlené tajgy dojdeme až do mongolských stepí, kde se pasou velbloudi a altajští pastevci vám rádi prodají čerstvý kefír nebo lepjošku. V nejobtížnějším místě treku, zaledněném sedle Medvědí tlapa, jsme dohnali rodinu s dětmi, bez horolezeckého vybavení tam uvízli, náš přechod sedla se tak změnil v záchrannou akci…
     

       Ostrov Sokotra – cesta do pravěku

    Na jemenském ostrově Sokotra ležícím u Afriky v Indickém oceánu se díky dlouhé izolovanosti vyvinula unikátní flóra a fauna. Zvláštní krajiny se stromy dračí krve, okurkovníky či lahvovníky připomínají spíš výlet do třetihor. Sokotránci živící se rybolovem, sběrem kadidla a pastevectvím žijí nerušeně, daleko od nepokojů arabského světa v roztroušených osadách, kde se též zastavil čas. Po stezkách pastevců koz přejdeme ostrov napříč suchým hornatým vnitrozemím, vystoupíme na nejvyšší horu, prozkoumáme mohutný kaňon Dirhur, mohutné bílé duny, blankytně modrou lagunu Detwah a nakonec se zúčastníme pravé velbloudí zabíjačky. Uvidíte v audio-vizuální projekci Lukáše Synka sestavené ze tří cest na Sokotru.

    - fotogalerie >>

       Grónsko – od oceánu k ledovci

    Jaké nástrahy čekají na 200 km dlouhém treku arktickou divočinou? Přes hory, bažiny a řeky, barevnou tundrou s desítkami jezer, bez signálu, bez osídlení, navzdory nevyzpytatelnému počasí vypravili jsme se do západního Grónska na "Arctic Circle Trail" - mimořádný trek světové třídy vedoucí podél polárního kruhu z přístavu Sisimiut ke grónskému pevninskému ledovci. Lední medvědi tam zavítají zřídka, komárů je víc a muchniček nekonečně mnoho. Zažili jsme pořádnou zimu, i téměř prázdninové koupání v řece. A tam, kde na sobí paroh sedl si raroh, po dvou týdnech nakonec vstoupili jsme na ledovec!
     

       Severní Irák – Američané odcházejí, batůžkáři přicházejí!

    Cena diváků na festivalu Caminos 2012 (Karlovy Vary)!

    Na dovolenou do Iráku? A navíc tam cestovat stopem, klábosit s pešmergy ozbrojenými brněnskými samopaly nebo si vychutnávat ovocný koktejl v ulicích nočního města. Říkáte si, to může jen šílenec! Ale autonomní oblast irácký Kurdistán na severu země je "jiný Irák", kde si na bezpečnost dohlédnou. Kurdové mají ropné bohatství, vlastního prezidenta, od arabské části Iráku se chrání střeženou hranicí. Cestovatelé severní Irák začínají objevovat, i když na ně ještě není připraven. Stali jsme se hosty v klášteře chaldejských křesťanů, v nejposvátnějším chrámu Jezídů - "vyznavačů ďábla", navštívili jsme 6000 let starou citadelu v Erbílu, shlíželi na "Grand Canyon" Blízkého východu, obdivovali nečekanou kulturní rozmanitost a byli jsme svědky počátku prvního vytouženého státu Kurdů.

    - fotogalerie >>

       Arménie – vřelá tvář Kavkazu

    Hornatá země v pásmu Malého Kavkazu, na níž dohlíží bájný Ararat, symbol všech Arménů, je známá svými příjemnými obyvateli a svébytnou kulturou. Stovky zachovalých klášterů jasně dokládají, která země jako první přijala křesťanství za své státní náboženství. Podíváme se na prehistorický "arménský Stonehenge", obrovské pohřebiště Noratus, dramatický kaňon řeky Arpa, k pevnosti Amberd svazích hory Aragats a přejdeme zasněžené sopečné pohoří Geghama. Jaké bylo setkání s jezídy - "vyznavači ďábla"? Jak se řídí Lada Niva? Který arménský koňak je nejlepší? Dozvíte se na audio-vizuální projekci Lukáše Synka.
     

       Nový Zéland – divoká příroda s divokým chlapečkem

    Odměnou za dlouhou cestu na druhý konec světa je úchvatná novozélandská příroda s dramatickým mořským pobřežím, zvlněnými šťavnatými pastvinami, impozantními horami a nedotčenými pralesy s mechovými koberci pod deštníky stromovitých kapradin. Příroda, zemědělství i vyspělá civilizace se zde inteligentně doplňují. Jen počasí ovládané Tichým oceánem kdyby se na Zélandu dalo předpovídat. Podíváme se pod Mt. Cook, na slavný Routeburn trek, do Milfordova fjordu, na prazvláštní kamenné koule, na tučňáky a lachtany, na pobřežní trek v NP Abela Tasmana nebo do sopečného NP Tongariro. A jak to všechno zvládnul ani ne dvouletý Kryštůfek? Našel slibované ptáčky moa, kea a kiwi?

    - fotogalerie >>
     

       Střední Asií po Hedvábné stezce

    Střední Asie dodnes dýchá slávou Hedvábné stezky, která tudy ve starověku a středověku procházela. Na pestrých a fotogenických středoasijských bazarech její duch stále přežívá. V Turkmenistánu nahlédneme do života kolem pouště Karakum, ještě za vlády šíleného prezidenta Turkmenbašiho. V Uzbekistánu se podíváme na smutnou zkázu Aralského jezera a naopak na okouzlující islámskou architekturu typickou svými tyrkysovými kopulemi, která odolává času v legendárních městech jako je Buchara či Samarkand. V Kyrgyzstánu navštívíme panenské velehory, které jsou domovem příjemných a pohostinných pastevců. Povíme si o životních radostech, strastech a charakteru obyvatel Střední Asie či o jejich překvapivých vazbách k naší republice. Projekci zpestří zábavné cestovatelské zážitky stejně jako středoasijská hudba.

    - o cestě >>

     [2012]  Maroko - z rušných bazarů do stínu palem

    Jak si užít exotické Marocké království a nezešílet přitom ze samozvaných pomahačů typu "bakšiš, Mister"? Během okruhu kolem pohoří Vysoký Atlas se podíváme do legendárních měst Marrakéš a Féz, jejichž staré bazary dýchají středověkou atmosférou a bohatství architektonických památek odráží arabskou kulturu. Na horkém jihu navštívíme naopak původní Berbery a jejich staré opevněné vesnice, rozsáhlé palmérie, dunovou poušť v oáze Merzouga nebo příjemné údolí Dadés s kvetoucími mandloněmi. Zajímavostí na závěr budou i ruiny římského města Volubilis a mohutné vodopády Ouzoud. To vše v doprovodu arabské a berberské hudby.
     

     [2011]  Uzbekistán - srdce Střední Asie

    Návštěva bývalých břehů Aralského jezera s vraky lodí v poušti plné mušliček nenechá nikoho chladným. Tato zkáza nutí k zamyšlení, kam až může zajít touha po zisku. Legendární města Hedvábné stezky - Buchara, Samarkand a Chíva, která odolávají času v oázách pouště Kyzylkum, vás naopak pozitivně ohromí svou architektonickou krásou - tyrkysové kopule mešit a medres, pestré bazary i jedinečná atmosféra. Obyvatelé Uzbekistánu dokážou šokovat i vřelými úsměvy zářícími zlatými zuby, vezmeme-li na vědomí tuhý režim prezidenta Karimova. Tato audiovizuální projekce s uzbeckou hudbou sestavená ze tří cest do Uzbekistánu poodhalí zvláštní kouzlo Střední Asie.

    - fotogalerie >>
     

     [2010]  Na Borneo s miminkem?

    Z většiny batůžkářů se jednou stanou rodiče. I půlroční miminko však hravě zvládne batůžkářské cestování. Jaké jsou přitom radosti a strasti cestování s miminkem? Obejde se šest týdnů bez kočárku? Jak se přebaluje v pralese? Kromě toho, jak malý Kryštůfek cestoval, papal, kakal, blinkal a spinkal, se podíváme do národních parků malajské části ostrova Borneo, které chrání zbytky původních pralesů s masožravými láčkovkami, ohroženými orangutany nebo "nosatými" opicemi. Vystoupíme také na čtyřtisícovku Kinabalu, navštívíme rušná městská tržiště nebo jeskyně, kde se sbírají vlaštovčí hnízda na vyhlášenou čínskou polévku. Lahůdkou bude též nezávislý sultanát Brunej.
     
     

     [2009]  Spojené arabské emiráty

    V emirátu Dubaj lze jen těžko pochopit neuvěřitelný stavební boom. Mrakodrapy tu rostou jako houby po dešti - tak rychle, že mezi nimi ani nestačí stavět silnice. Jaké jsou zde nástrahy velkoměsta, kde místo centrálních tepláren mají centrální chladírny a kde už domácí obyvatelé vůbec nemusí pracovat? Nesmírné bohatství plynoucí z ropy a obchodu ostře kontrastuje s vyprahlými horami a převelikou pouští. V emirátu Abú Dabí se podíváme k saúdským hranicím mezi monumentální duny pouště Rub al-Chálí, kde se dodnes provozuje tradiční oázní zemědělství a chov velbloudů. Po cestě přes ostré hory na pozoruhodné pobřeží Ománského zálivu v emirátech Šardžah a Fudžajrah se zastavíme na skok v Ománu u vyhlášených horských jezírek.

    - o cestě >>
     

     [2008]  Malawi - vřelé srdce černé Afriky

    Proč se nejezdí do Malawi? Odpověď zřejmě neexistuje, protože tato země v jihovýchodní Africe jinak patří k nejkrásnějším, nejbezpečnějším a nejlevnějším na africkém kontinentu. Místní lidé jsou chytří, pestře se oblékají a vůči cizincům vystupují velmi příjemně a otevřeně. Mezi naše nejsilnější zážitky patří plavba anglickým parníkem Ilala přes 600 km dlouhé jezero Malawi, šnorchlování v jeho vodách, sledování života rybářů, vzrušující safari v NP Liwonde, trekking v masivu Mulandže s výstupem na nejvyšší horu regionu (Mt. Sapitwa – 3001 m n. m.) a také životu nebezpečná doprava v přecpaných minibusech nebo na korbách náklaďáků.

    - o cestě >>
     

     [2008]  Oregon (USA) - cestami amerických pionýrů (dia)

    Cestovatelé se shodují, že z hlediska přírodních krás je Oregon nejkrásnějším státem USA. Během kratšího působení na Oregonské státní univerzitě jsem projel rozeklané divoké pobřeží Tichého oceánu, navštívil monumentální sekvojové pralesy, prošel jsem několik stezek v Kaskádovém pohoří plném elegantních sopek a zamířil i do polopouštního vnitrozemí ke slaným jezerům na území indiánů Klamath. Nakonec jsem se mohl vydat i ke Kráterovému jezeru, nejznámější oregonské atrakci, k němuž byla silnice, kterou ještě v červnu blokovaly masy sněhu, právě zprůjezdněna.
     

     [2007]  Jemen – divoká země kávy a kátu

    Jemen předchází špatná pověst vyvolaná ojedinělými teroristickými útoky a někdejšími únosy cizinců. Země je sice dost divoká, ale k cizincům velmi přívětivá. Unikátní zážitek představuje už samotné hlavní město San'a díky svým vysokým hliněným domům s elegantní výzdobou a díky nákupnímu ruchu ve starých uličkách. Živé přístavy Al Mukalla a Al Hodejda s fantastickými rybími trhy potěší každého fotografa. Obrovské pouštní wádí Hadramaut s palmovými háji, velbloudy, hliněnými vesnicemi a slavnými pouštními mrakodrapy v Šibámu zase dokonale ztělesňuje naše představy o Arábii. Jemen jsou ale hlavně hory: prošel jsem nádherná pohoří Haraz a Bura, kde se pěstuje vynikající káva a zlomocný kát, kde kamenné vesnice stojí vždy na samotných vrcholcích hor a kde se každý cizinec stává středem pozornosti.

    - o cestě >>
     

     [2006]  Hedvábnou stezkou za 99 min

    Cena pořadatele na festivalu GO Kamera 2012 (Brno)!

    Legendární obchodní trasa protínající Asii a spojující vzdálené kultury vždy lákala i dobrodruhy a cestovatele. Pět set let po jejím zániku jsme celou historickou trasu Hedvábné stezky úspěšně projeli. Ve stopách dávných karavan jsme putovali z Turecka, přes horký Írán, rozporuplný Turkmenistán, historií dýchající Uzbekistán, velehorský Kyrgyzstán a pouštní Ujgursko až do čínského města Si-an, kde Hedvábná stezka kdysi začínala. Cesta nám zabrala půl roku, během nějž jsme hledali památky ze slavných dob Hedvábné stezky, projížděli rozpálené pouště, překračovali hory, diskutovali s místními lidmi o věcech současných i minulých. Dozvíte se pozoruhodné historické souvislosti i jaké nástrahy či radosti tam čekají na dnešní cestovatele.

    - tato diashow také tvoří úvod k celému cyklu o Hedvábné stezce (viz níže)
    - o cestě >>
     

     [2006]  Hedvábná stezka (cyklus 5 promítání) (dia)

    Představit půlroční cestu po Hedvábné stezce během 99 min je opravdu "letem světem", proto nabízíme mnohem obsažnější cyklus šesti promítání, který může být tím předchozím uveden:

    1) Turecko - branou Orientu až k bájnému Araratu
    2) Írán - horká země
    3) Uzbekistán a Turkmenistán - pouště, tyrkysové mešity a diktátoři
    4) Kyrgyzstán - velehory, pastevci a pohoda Střední Asie
    5) Čínou po Hedvábné stezce (Ujgursko)

    Na tento cyklus navazuje diashow Čína – nejkrásnější místa jižní Číny
     

     [2006]  Turecko - branou Orientu až k bájnému Araratu (dia)

    Díky památkám, které v Turecku zanechala úctyhodná řada kultur, představuje tato země skutečnou pokladnici dějin. Nechybí zde ani pozoruhodné krajiny jako skalní města v Kapadokyi, travertinové kaskády Pamukkale, nádherné pobřeží Středozemního moře, pohoří Kačkar nebo stepi Kurdistánu. Jak Turci, tak Kurdové jsou velice milí a pohostinní lidé, kteří se k cizincům chovají neobyčejně přátelsky, například pozvání na čaj či na večeři obvyklou součástí stopování. Turecké krajiny, lidé i města s pestrými bazary pak dohromady vytvářejí neopakovatelnou atmosféru Orientu.

    - výběr těch nejzajímavějších míst ze tří cest po Turecku
    - západní Turecko, východní Turecko, Tureckem po Hedvábné stezce
     

     [2006]  Írán – horká země (dia i digitálně)

    Na každém kroku nám Írán vyvracel svoji všeobecně rozšířenou neblahou pověst. Íránci sice žijí ve zvláštním spojení moderního života a pevných muslimských pravidel, ale místo islámských radikálů jsme potkávali jen nesmírně pohostinné lidi snažící se nám všemožně pomoci. Všichni nás neustále okukovali a zdravili "Hello, Mister" - mnoho cizinců sem totiž stále nezavítá. Největším nepřítelem se tedy nakonec stalo horké klima a neuvěřitelný dopravní chaos ve městech. Obdivovali jsme vyprahlé krajiny, pouště, nedotčené hory i překrásnou perskou architekturu. Uvidíte například skvostný Esfahán, bazar v Zandžánu, pouštní hliněné město Jazd, oáza Garmeh, ruiny starověké Persepolis nebo trekking "po íránsku" v pohoří Dena.

    - o cestě >>
     

     [2006]  Turkmenistán a Uzbekistán - pouště, tyrkysové mešity a diktátoři (dia)

    Nesmírně horký Turkmenistán jsme přejeli napříč pouští Karakum. Přitom se nedala přehlédnout vláda šíleného prezidenta Turkmenbašiho: jeho všudypřítomné portréty a zlaté sochy, megalomanské mramorové centrum Ašchabádu, oáza Darvaza srovnaná se zemí. Jen bazar Tolkučka, nejpestřejší středoasijské tržiště, a ruiny starobylého města Merv, které bývalo důležitou křižovatkou Hedvábné stezky, jakoby ho ignorovaly.
    Uzbekistán nás nejprve šokoval zkázou Aralského jezera, když jsme navštívili bývalý přístav Mujnak se "hřbitovem lodí". Naopak svoji architektonickou krásou nás okouzlila pohádková města Chiva, Buchara a legendární Samarkand, která odolávají času v oázách pouště Kyzylkum a jsou plná tyrkysových mešit a medres. Příjemně nás překvapila úrodná Fergánská kotlina, nechvalně proslulá občasnými politickými bouřemi. Návštěva obou zemí nám poodhalí zvláštní kouzlo Střední Asie.

    - o cestě >>
     

     [2006]  Kyrgyzstán – velehory, pastevci a pohoda Střední Asie (dia)

    Kyrgyzstán si nás naprosto získal svými nádhernými velehorami s panenskou přírodou, horskými pastvinami posetými jurtami, vřelou pohostinností a poklidným životem místních obyvatel. Podnikli jsme několik treků v Ťan-šanu a Pamíru, například do ledovcové kotliny Ak-Saj, k tyrkysovému jezeru Ala-Köl nebo přes Alajský hřbet. Kromě nádherných scenérií jsme přitom sledovali život a tradice místních pastevců. Přijali jsme řadu pozvání na kumys, čaj, vodku či jenom na kus řeči (rusky). Hledali jsme i památky z dob Hedvábné stezky, které sice stojí "ve stínu" hor, ale rozhodně jich v Kyrgyzstánu není málo.

    - o cestě >>
     

     [2006]  Čínou po Hedvábné stezce (dia)

    Celý měsíc nám trval přejezd ohromné pouště Taklamakan ležící v západočínské provincii Sin-ťiang čili v Ujgursku. Tuto opomíjenou muslimskou zemi spolknutou Čínou obývají převážně Ujguři, turkický národ s velmi zachovalými tradicemi a stylem života. V oázách kolem pouště Taklamakan jsme obdivovali stará jádra měst, vinice nebo dávné buddhistické jeskyně, v samotné poušti pak monumentální duny či ruiny měst z dob Hedvábné stezky. Podívali jsme se i k pamírské sedmitisícovce Muztag Ata, k nejzápadnějšímu konci Velké čínské zdi a do tibetského kláštera Labrang. Koridorem Kan-su jsme nakonec dorazili do Si-anu, kde Hedvábná stezka kdysi začínala.

    - o cestě >>
     

     [2006]  Čína – nejkrásnější místa jižní Číny (dia)

    V jihočínských provinciích Sečuán, Yunnan a Guangxi se nachází bezpočet nádherných či unikátních míst. Tradiční turistické cíle jako posvátná hora Émei Shan, největší socha Buddhy na světě, rezervace pand v Chengdu nebo starobylé město Lijiang s původní architekturou jsou dnes zahlceny čínskými turisty. Proto jsme prozkoumali i místa, která zatím masová turistika nezasáhla: horské tibetské vesnice, vodopády Detian na vietnamských hranicích nebo hlubokou soutěsku Tygřího skoku na horním toku Jang-c'-ťiang. Rýžoviště Dračí hřbet, fantastické krajiny vápencových homolí kolem Yangshuo nebo nádherné Žluté hory nám zas dokazovaly, jak neskutečně zvláštní mohou být tvary našeho světa.

    - o cestě >>
     

     [2005]  Bolívie - na střeše Jižní Ameriky (dia)

    Podíváme se do NP Sajama, kde pobíhají lamy pod zasněženými sopkami. Strávíme Velikonoce na břehu jezera Titicaca v Copacabaně a na fascinujícím Ostrově Slunce. Z rušného La Paz žijícího zrovna demostracemi vyrazíme na horu Chacaltaya (5395 m) a na trek ze sedla La Cumbre po staré incké stezce až na okraj amazonské džungle (sestup 3500 výškových metrů!). Navštívíme dinosauří stopy v Sucre a prolezeme stříbrné doly v legendárním Potosí. Zavedu vás do nádherných porostů kaktusů, na hřbitov vlaků a přes Salar de Uyuni, největší solnou pláň světa, do neskutečné krajiny barevných lagun, velehor a horských pouští bolivijského Altiplana.

    - o cestě (fotogalerie, cestopis, praktické informace) >>
     

     [2005]  Chile - od Atacamy po Patagonii (dia)

    V této zemi mnoha tváří navštívíme vysokohorskou přírodu NP Lauca, kde se idylicky pasou lamy pod zasněženými sopkami. Spatříte velkolepou podívanou na nejvýše položeném gejzírovém poli světa. Uvidíte krásy pouště Atacama, nejsušší pouště na světě, s nádhernými kaktusy a koloniemi tučňáků a lachtanů na pobřeží Pacifiku. Prohlédneme si hlavní město Santiago a spletité uličky přístavu Valparaíso. Užasnete nad podzimně vybarvenou krajinou araukáriových pralesů a bílých sopek ve třech fantastických národních parcích v severní Patagonii. Vrcholem bude výstup na vulkán Puyehue s panoramatickým rozhledem na nekonečný pás And.

    - o cestě (fotogalerie, cestopis, praktické informace) >>
     

     [2004]  Mexiko - pod mexickým sluncem (dia)

    Mexiko je zemí mimořádně pestrou a barevnou. Kromě polopouštních údolí s kaktusy se podíváme i na tropické pralesy, mohutné sopky, plantáže agáve, divoké pobřeží Tichého oceánu nebo na bílé pláže Karibiku. Jistě překvapí, že mexická jídla nejsou tak ďábelsky ostrá - záleží jen na vás, kolik pálivé salsy si přidáte. Mexickým národním nápojem už dávno není tequila, nýbrž Coca-Cola. Pravdou ovšem zůstává, že mexické slunce pálí až to bolí. Člověk zde často kroutí hlavou nad bohatou a pohnutou mexickou historií. Kdo a jak postavil obrovské pyramidy v Teotihuacánu? Proč zanikla velkolepá mayská města? To vše je Mexiko!

    - o cestě (fotogalerie, cestopis, praktické informace) >>

     [2003]  Barma - země tisíců zlatých pagod (dia)

    ...nebo též země miliónů betelových plivanců. Země plná zvláštností a usměvavých lidí, kde muži chodí v sukních, kde týden má osm dní, kde vládne vojenská junta, kde i ten nejchudší přispěje na pozlacení pagody. Uslyšíte, jak jsem učil mnichy angličtinu, jak jsme cestovali na střeše náklaďáku, proč jsme prochodili polovinu Barmy na boso, jak jsme se snažili nedat vojenské vládě ani dolar nebo jak chutnají smažení cvrčci. Nevynecháme ani fakta o neutěšené politické situaci a žalostném porušování lidských práv.

    - o cestě (fotogalerie, cestopis, praktické informace) >>
     

     [2003]  Tureckým Kurdistánem - od bájného Araratu po slavný Harran (dia)

    Východní část Turecka, kterou obývají převážně Kurdové, se výrazně liší od západní části: země je divočejší, vyprahlejší, lidé pohostinnější, hospodářství skromnější. Krajina tureckého Kurdistánu a jedinečná kultura místních lidí každopádně zcela naplňují naši představu o Asii. Ať jsem stopoval, spal v zapadlém hotýlku nebo nakupoval po bazarech, nikdy jsem necítil žádné ohrožení, tradičně s Kurdistánem spojované. Naopak, lidé na východě byli prostě fajn a já mohl obdivovat místa, kde se formovaly samotné počátky naší civilizace.

    - o cestě >>

       © Lukáš Synek